Click here to send us your inquires or call (852) 36130518

NTV Yeşil Ekran başlıyor

NTV Yeşil Ekran, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde başlıyor. Bu yılki NTV Yeşil Ekran’ın ana teması gıda ve biyolojik çeşitlilik.

NTV’nin Yeşil Ekran’ı üçüncü yılına güçlenerek başlıyor. Doğuş Yayın Grubu’nun bütün yayınlarıyla destek verdiği NTV Yeşil Ekran’da dünyada ses getirmiş yeşil belgeseller, değişen çevrenin çarpıcı öyküleri, biyolojik çeşitliği ortaya koyan çok çarpıcı ve hiç bilmediğimiz Türkiye hiyakeleri, çevre sorunları, çözüm önerileri ve fikri takip, Türkiye’nin doğal ve kültürel zenginliklerini gösteren, anlatan, sırlarını ortaya döken özel yapımlar, doğada tek başına hayatta kalmanın yolları, çevre konulu yarışma ve açık oturumlar, yeşil gezi rehberi, doğa dostu kullanım alışkanlıkları, projeleri ve uygulamaları tanıtan programlar, ünlü çevreciler, sağlıklı ve lezzetli yemekler yine bu kuşakta ekrana gelecek.

Tuncel Kurtiz özel programında her Pazar konuklarıyla çevre sorunlarını konuşacak, Ahmet Yeşiltepe ile Zaman Yolcusu, Celal Pir ile Bay Yeşil bu yıl da devam edecek, Serdar Kılıç doğada tek başına nasıl yaşanacağını, Miktad Kadıoğlu ve Rıfat Çığ Türkiye’nin biyolojik zenginliklerini gösterecek, Defne Koryürek “Sıcak ve Taze”de sağlıklı, lezzetli ve çevreci yemek tarifleri verecek, Ayça Aydoğdu köşe bucak gezecek, fırsat buldukça yurt dışından da görülmesi gereken yerleri anlatacak. Ekranların ele avuca sığmayan, esprili sunucusu Defne Joy Foster, sokakta yakaladığını yarıştıracak, çevreci miyiz, değil miyiz puanlayacak. NTV’nin yeşil habercileri yine yollara düşecek, çevre sorunlarını yerinde tesbit edip kamuoyu ile paylaşacak ve sorunun çözümünü adım adım takip edecek.

Nedim Hazar’ın hazırladığı özel program “Kalp Acısı”nda ise değişen çevreyi tanıkları anlatacak. Kuruyan dereler, çölleşen topraklar, yok olan meslekler, kısacası kaybolan ya da kaybolmaya yüz tutan çevre programda yer bulacak.

OLAĞANÜSTÜ BELGESELLER YEŞİL BELGESEL KUŞAĞI’NDA
NTV Yeşil Ekran, bu yıl da belgeselleriyle yine çok konuşulacak. 2010 Oscar En İyi Belgesel, 2010 Amerika Senaristler Birliği: En İyi Belgesel Senaryosu, 2009 Los Angeles Film Eleştirmenleri Birliği: En İyi Belgesel, 2009 Amsterdam, Stockholm, Sidney ve Sundance İzleyici Ödülü gibi dünyanın en prestijli ödüllerini toplayan Koy/The Cove, 2010 Oscar adaylarından olan ve ne yediğimize dair korkunç gerçekleri çarpıcı bir şekilde ortaya döken “Food inc.” yaza damgasını vuracak. Sıra dışı hayvanlar ve sıra dışı davranışlarla hayatı yeniden keşfetmek isteyenlerin asla kaçırmayacağı, ekranlara ilk kez gelecek muhteşem görüntülerle dolu 10 bölümlük BBC yapımı Hayat/Life ise her bölümüyle yine çok konuşulacak.

Ekrandan taşanlar ise yesil.ntvmsnbc.com‘dan takip edilebilecek.

DÜNYANIN KURTARILACAĞI PROGRAMLAR
YEŞİL HABERCİ …………Pazartesi ve Salı 16:35
BAY YEŞİL ………… Pazartesi 20:00
YERYÜZÜ NOTLARI…… Pazartesi 21:00
ZAMAN YOLCUSU …….. Cuma 22:30 (11 Haz. Itibaren)
YEŞİL TATİL ……………. Cumartesi ve Pazar 09:10 (12 Haz. Itibaren)
SICAK VE TAZE………… Cumartesi ve Pazar 12:30 (12 Haz. Itibaren)
DOĞADA TEK BAŞINA .. Cumartesi 21:00 (12 Haz. Itibaren)
TUNCEL KURTİZ……….. Her Pazar 21:00 (13 Haz. Itibaren)
SEN UYURKEN ………… Hafta içi 19:30 (14 Haz. İtibaren)

ZAMAN YOLCUSU GEZİLERİNE DEVAM EDİYOR
Ahmet Yeşiltepe’nin hazırlayıp sunduğu, “Zaman Yolcusu”, geçen yıl kaldığı yerden Anadolu’nun dört bir köşesine dağılmış antik yerleşmelerin siluetlerini ekrana taşımaya devam edcek, onların az bilinen ya da unutulmuş öykülerini binlerce yılı aşıp günümüze ulaştıracak. Yeşiltepe, bu yıl geçmişi Anadolu olan ve Türkiye coğrafyasının dışında kalan tarihi mekanları da gezip NTV izleyicisi ile paylaşacak.

Anadolu’nun sahip olduğu kültür mirasına yalın, anlaşılır ifade ve görüntülerle bakan “Zaman Yolcusu”, geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan bir tarihin izlerini umulmadık mekanlarda sürmeye devam edecek.

Zaman Yolcusu, her Cuma 22:30’da yayınlanacak.

BAY YEŞİL PEŞİNİ BIRAKMAYACAK
“Bay Yeşil” Celal Pir bu yıl da çevre sorunlarını birebir yerinde incelecek. Çevre kahmanımız sorunu bütün çıplaklığıyla ortaya koyduktan sonra nasıl çözülmeli diye soracak, sonuna kadar takip edecek. Bay Yeşil, her Pazartesi 20:00’da izleyici ile buluşacak.

Bir fabrikanın atıkları ekili alanları mı kirletiyor? Tükettiğimiz gıdaların kalitesiyle mi oynanıyor ? Ya da bir sahil kasabası tüm çöplerini denize mi boşaltıyor? Bay Yeşil olay yerinde konunun uzmanları eşliğinde sorunu tarafları ile konuşacak ve en olmaz sorunların çözümlerini arayacak… Haberci refleksleriyle fikri takip de yaparak önceki yıllar gündeme getirdiği Türkiye’nin hayati derecede önem taşıyan çevre sorunlarının çözümünde alınan yolları da ekrana taşıyacak. Tabii ki bu yılın ana teması gıda ve ve biyolojik çeşitliki konuları öncelikli olmak üzere…

YEŞİL HABERCİ’LER YURDUN DÖRT BİR YANINDA
NTV muhabirleri bu kez Türkiye’nin dört bir yanına yeşil için dağılıyor. Yaşadığımız çevreye, tükettiğimiz gıdalara, yok olan türlere yani “yeşil”e dair olumlu olumsuz ne varsa 8 hafta boyunca haftada iki gün takipçisi olacak. Yeşil Haberci, Pazartesi ve Salı 16:35’de ekrana gelecek.

SEN UYURKEN
Ne kadar çevrecisiniz? Bu sorunun cevabını merak eden Defne Joy Foster, mikrofonu ve kamerayı kaptığı gibi kendini sokağa atacak, en beklenmedik yerlerde yeşil soruları soracak: “Haftada kaç gün kırmızı et tüketiyorsunuz, geri dönüşüm sizin için ne ifade ediyor, yılda kaç kere uçakla seyehat ediyorsunuz, elektrikli aletlerinizi kullanmadığınız zaman tamamen kapatıyor musunuz?”

Programın acar sunucusu Defne Joy, yeşil sorularla yarışmacısını terletecek, ölçecek, biçecek ve sonunda yarışmacının ne kadar çevreci olduğunu verdiği notla gösterecek. Hatta tavsiyelerde bulunup, tüyolar da verecek. Sen Uyurken, 14 Haziran’dan itibaren hafta içi her akşam 19:30’da yayınlanacak.

SERDAR KILIÇ DOĞADA TEK BAŞINA
İnsan mı doğaya hükmeder, doğa mı insana? İnsanoğlunun doğayla imtihanı ekrana taşınıyor. Serdar Kılıç doğada tek başına hayatta kalmanın yollarını gösteriyor. Balta girmemiş ormanlarda su ve yemek nerede bulunur? Ateş nasıl yakılır, sığınacak yer nasıl olmalıdır? Barınak neyle yapılır? Serdar Kılıç ormanın derinliklerinde sıfır malzemeyle hayatta kalmanın yollarını arayacak, karda kaybolanlara ne yapmaları gerektiğini gösterecek, bataklıkta suyu arıtıp içerek yaşam mücadelesi verecek. “Doğada Tek Başına” her Cumartesi 21:00’de ekrana gelecek.

YERYÜZÜ NOTLARI…
Türkiye’de yaklaşık 10 bin bitki türünün yetiştiğini, bunların 3 bin kadarının sadece Türkiye’ye özgü endemik türler olduğunu, dünyadaki 3 subasar ormanından birinin İğneada’da olduğunu ve Alpler’den sonra en çok oksijen üreten ormanın Kazdağları’nda olduğunu biliyor muydunuz?

Miktad Kadıoğlu ve Biyolog Rıfat Çığ hiç bilmediğiniz bir Türkiye’nin hikayesini anlatacak. Endemik bir çiçekten, balta girmemiş ormanlara, peri bacalarından ender görünen kelebeklere kadar Türkiye’nin doğal hayatını seyyar laboratuarlarında mercek altına alacak.

Miktad Kadıoğlu ve Rıfat Çığ, Anadolu’da taşın, suyun, hayvanların, bitkilerin, madenlerin şifrelerini çözecek, küçük deneyler yapacak, buldukları fosilleri, izleri, ipuçlarını yorumlayacak. Doğa bu programda dev bir yapboza dönüşecek!

Yeryüzü Notları, her Pazartesi 21:00’de NTV izleyicileriyle buluşacak.

ECOİSTLER GÖREV BAŞINDA
Türkiye’nin ünlü isimleri bu yılın teması gıda ve biyolojik çeşitlilik konusunda mesajlarını verirecek, çağrıda bulunacak. Bu kısa programlarda hiç ummadığınız bir ünlü elinde nesli tükenmekte olan Atmaca ya da bir başka ünlü simayı domatesle NTV ekranında görürseniz şaşırmayın…

KALP ACISI
Yollara düşen Nedim Hazar, Türkiye’nin dört bir yanında insanları konuşturuyor, köylerinin, ilçelerinin, illerinin nasıl değiştiğini anlattırıyor…

Bir zamanlar dut ağacının altında balık tuttuğu yerin nasıl Pazar yerine dönüştüğünü, taşocağı açıldığından bu yana hayatlarının nasıl cehenneme döndüğünü anlatan köylüler, kuruyan dereler, çölleşen topraklar, yok olan meslekler, kısacası kaybolan ya da kaybolmaya yüz tutan çevre programda yer bulacak.

YEŞİL TÜYOLAR
NTV, Yeşil Ekran’da faydalı bilgiler vermeye bu yıl da devam edecek. Suyu tencerenin kapağını kapatarak kaynatmak, lastiklerin havasını sık sık kontrol ettirmek, televizyonu kumandadan değil düğmesinden kapatmak gibi küçük eylemlerin nasıl büyük farklar yaratacağı anlatılırken çevre sorunlarıyla başedebilmek için yol gösterecek.

 

 


Hemen bir avatar edinmek için, Gravatar'a üye olun. Detaylı bilgi için tıklayın

...

 

:wink: :-| :-x :twisted: :) 8-O :( :roll: :-P :oops: :-o :mrgreen: :lol: :idea: :-D :evil: :cry: 8) :arrow: :-? :?: :!: