0
Posted 20 Ağustos 2010 by mERveb in Dizi
 
 

ER’da Büyük Final


ER bu akşam CNBC-e’de yayınlanacak bölümüyle ekranlara veda ediyor. 1994’de yayınlandığı ilk bölümden beri 123 Emmy adaylığı bulunan dizi 15 sezondur devam ediyor. Özellikle pilot bölümüne göndermelerle dolu, iki saatlik bölümün yönetmeni Pilot: 24 Hours’da olduğu gibi Rod Holcomb.
Final sezonunda eski kadrodan pek çok ismi (George Clooney, Julianna Margulies, Anthony Edwards) tek bölümlüğüne de olsa ağırlayan dizinin final bölümünde Eriq La Salle, Laura Innes, Sherry Stringfield ve Alex Kingston konuk oyuncular.

Finalin konusu:

John Carter kendine ait kliniğin açılışını yapar ve tüm eski arkadaşları destek vermek için oradadırlar. Dr. Gates içki içme yarışı yaparken alkol zehirlenmesi geçiren bir genci tedavi ederken, Sam doğum gününde aldığı hediye karşısında şaşırır. Tıp öğrencisi Rachel Greene Dr. Banfield ile görüşmeden önce babasının yıllar önce çalıştığı acil servisteki tura katılır.
[flv]http://www.cnbce.com/Assets/MainPageCover/Fragman/0000000192.flv[/flv]
Bölümden notlar:

- Pilot bölümünde olduğu gibi, final bölümü de 24 saatte geçiyor. Lydia’nın Morris’i uyandırdığı sahne, dizinin ilk sahnesinde Lydia’nın Mark’ı uyandırmasının aynısı. Aynı şekilde Morris ve Lydia arasında geçen hastaların durumunu ve gecenin nasıl geçeceğini konuşmaları da pilotta geçiyor.

- Carter gibi beceriksiz olmasada Alexis Bledel’in canlandırdığı tıp öğrencisi Julia pilottaki Carter’ın yerini alıyor gibi. Brenner’la konuşmaları, Mark’la Carter’ın meşhur ambulans arkasındaki konuşmalarına benziyor.

- Acile getirilen hamile kadının doğumundaki komplikasyonlar, kadının hayatını kaybetmesi ve babanın bebekle son görüntüsü ER’ın harika bölümlerinden Love’s Labor Lost’a gönderme gibi.

- Carter ve Gates’in basketbol sahneleri de ilk sezonlarda sıkça izlediğimiz Mark ve Doug sahnelerine gönderme.

- Carter’ın Rachel’a nasıl damar yolu açılacağını anlatması, pilot bölümündeki Benton’ın Carter’a anlattığının aynısı.

Rod Holcomb And In the End bölümüyle, En İyi Yönetmen dalında Emmy’e aday gösterilmiş. Ernest Borgnine’nin de Drama Dalında En İyi Konuk Oyuncu adaylığı var.


mERveb